Full 1
Full 1

Turawa

 

Turawa to nasza rodzinna miejscowość, nasi dziadkowie mieszkają tu przeszło 50 lat, dzięki nim my mogliśmy poznać to piękne miejsce na ziemi. Teraz kolej na WAS!!! Zapraszamy!!!

Według legendy bogate w zwierzynę lasy turawskie, były celem polowań książąt opolskich, którzy postanowili zbudować tutaj zameczek myśliwski. Pierwsze dokumenty zawierające wzmiankę o Turawie pochodzą z XVI wieku. Prawdopodobnie w 1562 roku, ówczesny właściciel tych dóbr ? Georg von Koenigsfeld nadał folwarkowi, który obrał sobie za siedzibę, nazwę Turawa.

W 1712 roku, okoliczne dobra zostały sprzedane przez Franciszka Karola von Blankovsky i stały się własnością Martina Scholtza von Loewencron z Kamieńca i Wieszowy, który rozpoczął budowę obecnego pałacu obok drewnianego zameczku. Jego syn, Józef, zmarł bezdzietnie w 1759 i jego dobra przejęła wdowa, Anna Barbara von Garnier, która wyszła ponownie za mąż za Franciszka Adama hrabiego von Gaschin. Po jej śmierci w 1804 roku Turawa została własnością brata zmarłej, Franza Xawerego von Garnier. Od tej chwili aż do końca II wojny światowej właścicielami Turawy była rodzina von Garnier, która w 1841 otrzymała tytuł hrabiowski (hrabiowie nosili nazwisko von Garnier-Turawa). W tych czasach Turawa liczyła 581 mieszkańców. Ostatnim właścicielem Turawy był Hubertus hrabia von Garnier-Turawa, wieloletni deputowany do pruskiego Landtagu (w latach 1925-1932), zmarły w 1952 roku w Unterwössen w Bawarii.

Przez lata w pałacu mieścił się Dom Dziecka. Niestety w 2012 roku pałac został sprzedany i obecnie popada w ruinę.

W latach 30. w Opolu powstał projekt budowy sztucznego zbiornika wodnego na rzece Mała Panew mającego za zadanie ochronę Opola przed powodzią. Hubertus von Garnier zaproponował w tym celu swoje ziemie na zachód od Turawy. By uzyskać zgodę na budowę w 1933 roku spotkał się w tej sprawie z Adolfem Hitlerem. W 1938 roku budowa zbiornika została ukończona. W wyniku budowy pod wodą znalazło się kilka wsi. Jezioro Duże zajmuje 22 km? powierzchni. Pozostałe jeziora turawskie powstały w wyniku budowy Jeziora Dużego, który miał pełnić funkcję zbiornika retencyjnego.

*Informacje pochodzą z Wikipedii

Dziś Turawa to przede wszystkim piękne tereny rekreacyjne dzięki rozlokowanym na terenie gminy jeziorom. Największe z nich Jezioro Turawskie, zwane również Dużym skupia wokół siebie liczne hotele, pensjonaty i domy wczasowe. Na jeziorze odbywają się liczne regaty, m.in. organizowane przez Stowarzyszenie Wielkie Księstwo Turawskie zawody APOTEX CUP, Puchar Polski Klasy Delphia 24 One Design.

Jezioro Średnie i Małe znajdują się tuż obok Jeziora Dużego. Na Jeziorze Średnim można wypożyczyć rowerki wodne, a przy brzegu postawiono nowy plac zabaw dla dzieci.

Niedaleko wsi Osowiec znajduje się naszym zdaniem najpiękniejsze jezioro turawskie Jezioro Srebrne, które zawdzięcza swą nazwę krystalicznie czystej wodzie.

Obok Srebrnego jest kolejne jeziorko Kacze Doły gdzie głównie urzędują rybacy.

W samej miejscowości Turawa znajduje się również Staw Tonloch, mało kto z przyjezdnych o nim wie. Zarządza nim Ludowy Klub Wędkarski w Turawie. Staw jest regularnie zarybiany, dodatkowo dla wędkarzy zostały wybudowane specjalne pomosty. W restauracji ?Turawianka ? można nabyć pozwolenie na weekendowe wędkowanie.

Przepiękne jeziora są otoczone wspaniałymi lasami zarządzanymi przez Nadleśnictwo w Turawie. Nadleśnictwo obejmuje teren 17 030 ha,  w przeważającej części zalesione przez sosnę zwyczajną.  Lasy bogate są w dziką zwierzynę, grzyby, jagody i borówki, które mieliśmy okazje nie raz zbierać z dziadkami (sama radość, wakacje, 5 rano pobudka, 1 l garnek, 25 st. C, ubranie jak na mrozy chroniące od robactwa, 5 h „na kucaka” :).

Nadleśnictwo prowadzi zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży. W samym centrum Turawy tuż przy budynku Nadleśnictwa mieści się Ogród edukacyjny do którego zapraszamy wszystkich chętnych. Link do strony tutaj.

 

ZAPRASZAMY    DO    TURAWY    !!!


tekst