Full 1
Full 1

Przyroda

 

Turawa to idealne miejsce dla amatorów sportów wodnych. Na jednodniową wycieczkę kajakiem zdecydowanie polecamy odcinek Małej Panwi z Turawy do Luboszyc. W unikatowy sposób można podziwiać urzekające piękno rzeki, jej szybki nurt, czystą wodę i bujną zieleń.

Ci, którzy płynęli dorzeczem Małej Panwi, mogli się przekonać, że to doskonały teren dla turystyki weekendowej z ofertą dla kajakarzy, wędkarzy, grzybiarzy, turystów pieszych i rowerowych, bogaty w chronioną faunę i florę. Można spotkać tu wydry, bobry, czaple, żurawie i większą  zwierzynę leśną przeprawiające się przez rzekę.

Małą Panew jest dopływem Odry, jej źródła znajduję się koło miasta Koziegłowy. Rzeka biegnie wzdłuż lasów, łąk i wsi ma długość ok.132 km i powierzchnię 2132 km2. W dolnym biegu rzeki zbudowany jest zbiornik retencyjny Jezioro Turawskie, potocznie zwanym Dużym. Rzeka na tym odcinku zaliczana jest do wód II klasy, dzięki czemu nie brakuje w niej ryb. Dużo jest płoci, leszczy i szczupaków.

Dzięki częściowemu uregulowaniu rzeki przez elektrownie wodne- tamy, poziom wód jest dość stały i wacha się w okolicach 2 metrów. Dlatego na tym odcinku problem braku opadów, suszy nie występuje.

Jesteśmy zawsze gotowi na spływ! Zapraszamy!


tekst